Site icon

O NAMA

Gradska biblioteka Zenica, prema raspoloživim podacima, osnovana je rješenjem Narodnog odbora grada Zenice od 15. januara 1954. godine. Taj dan Gradska biblioteka Zenica obilježava kao Dan biblioteke. Svoju djelatnost ova javna ustanova obavlja u skladu sa zakonskim propisima i stručnim bibliotečkim dokumentima. Već poznatim i provjerenim uslugama, kao i stalnim traganjem za novim, Gradska biblioteka Zenica pokušava odgovoriti obrazovnim, kulturnim, informacijskim, društvenim i rekreacijskim potrebama svih svojih korisnika i onih koji bi to mogli biti.

Gradska biblioteka Zenica jedna je od prvih članica COBISS-a u Bosni i Hercegovini i među prvima je uvela automatsku pozajmicu.

Pet službi i šest odjeljenja

S ciljem što uspješnijeg obavljanja poslova, usavršavanja metoda i sadržaja rada i njihovog stalnog osavremenjivanja, te racionalnijeg korištenja radnih i stručnih sposobnosti zaposlenika i radnog vremena, formirani su posebni organizacioni dijelovi: Služba za nabavku i obradu bibliotečke građe, Služba za rad s korisnicima, Služba za razvoj, marketing i matične poslove, Služba za opće i zajedničke poslove.

Biblioteka pruža usluge u pet gradskih odjeljenja i to u:

Centralnom odjeljenju u Školskoj ulici broj 6, površine 376 m2; Dječijem odjeljenju u Ulici branilaca Bosne, po-vršine 64 m2; Odjeljenju Sarajevska (za djecu i odrasle), površine 26 m2; Odjeljenju Crkvice s čitaonicom (za dje-cu i odrasle), površine 82 m2; Odjeljenju u Radakovu, s čitaonicom, Dječjim kutkom i Kutkom za tinejdžere, površine 100 m2 .

U sklopu Centralnog odjeljenja nalaze se: Zbirka beletristike; Zbirka stručne i priručne literature; Zavičajna zbirka; Zbirka knjiga za slijepa i slabovidna lica; Američki kutak i Čitaonica sa 80 mjesta. Centralno odjeljenje ujedno je i najveće odjeljenje. U njemu su korisnicima od ponedjeljka do petka (od 8 do 19 sati), te subotom (od 8 do 14 sati) dostupni: beletristika i zbirka knjiga na stranim jezicima, stručna i naučno-popularna literatura, dnevne i sedmične novine i magazini, stručni časopisi, službene publikacije općine, Kantona, Federacije i Bosne i Hercegovine, referentna literatura (enciklopedije, rječnici, leksikoni, bibliografije), zbirka audio knjiga. Korisnicima su na raspolaganju kompjuteri za besplatno korištenje i pretraživenje na internetu, te stalna pomoć stručnih bibliotečkih radnika u pronalasku i odabiru željene literature, tematskih zahtjeva, u pronalaženju informacija, kao i usluge međubibliotečke pozajmice.

Čitaonica je omiljeno mjesto za čitanje, učenje, pisanje različitih zadaća i radova, istraživanje i studiranje. U sklopu čitaonice korisnicima je na raspolaganju stručna literatura iz svih oblasti.

Izgradnji Zavičajne zbirke pridaje se sve veći značaj, kako bi se osigurali uslovi da, na osnovu istraživanja našeg kolektivnog pamćenja, bolje razumijemo sadašnjost i planiramo budućnost zajednice u kojoj živimo i djelujemo. Time ispunjavamo važnu zadaću promoviranja svijesti o kulturnom nasljeđu, naučnim dostignućima, poštovanju umjetnosti i doprinosa pojedinaca razvoju Zenice. Za daljnji razvitak Zbirke potrebno je digitalizirati najvažniju građu kako bismo je sačuvali i učinili dostupnom bez ograničenja.

Važan dio Centralnog odjeljenja je i Američki kutak s čitaonicom i pristupom internetu u kojem korisnicima stoji na raspologanju bogata zbirka knjiga, novina i časopisa na engleskom jeziku. Osim toga, ovdje se redovno održavaju: izložbe, predavanja, kursevi engleskog jezika i informativni sastanci.

Radi osiguravanja jednakih mogućnosti svim korisnicima, Biblioteka posebnu pažnju pokazuje prema osobama sa invaliditetom. Za slabo pokretne je napravljena tzv. rampa. Slabovidećim je osiguran poseban uređaj za lakše čitanje, a slijepima je, zahvaljujući dugogodišnjoj saradnji sa Bibliotekom za slijepa i slabovidna lica Bosne i Hercegovine, na raspolaganju bogata Zbirka knjiga na Brajevom pismu i drugim tehnikama pristupačnim slijepim licima.

Dječjem odjeljenju nedostaje prostor da bi se moglo organizovati u pravu dječju biblioteku za djecu do 14 godina. Raspoloživi prostor prijatno je uređen i u njemu se provode aktivnosti s ciljem podsticanja, te razvoj mašte i kreativnosti najmlađih korisnika usluga.

Dječija čitaonica je naše novo i moderno uređeno odjeljenje; otvoreno je 6. decembra 2022. godine u centru grada (na adresi Kočevska čikma br. 3). Namijenjeno je za aktivnosti i sadržaje za naše najmlađe članove/članice.

Odjeljenje u Crkvicama je lijepo uređen prostor za sve uzraste. Osim slikovnica i knjiga, najmlađima su na raspolaganju čitaonica i igraonica, te razni sadržaji koji se organizuju u ovom odjeljenju.

Odjeljenje u naselju Radakovo otvoreno je 2009. godine. Na preuređenje i opremanje prostora uloženo je mnogo truda i vremena. Sada je to svojevrsni dnevni boravak u kojem se, ponajprije djeca, ali i mladi, druže uz igračke, knjige, pretraživanje interneta, i, naravno, čitanje i učenje.

Exit mobile version